Moja emerytura w bitcoinach. Blog o alternatywnej formie oszczędzania w kryptowalutach. Dodatkowy filar emerytalny, czyli eksperyment na lata.

Atak niedźwiedzi

Misie zaatakowały. Magiczna granica 6 tys USD została przebita z hukiem i bez zbędnych przystanków uderzyliśmy w 3.5 tys. Krwawe spadki.
Czyli moje przewidywania, że kurs zrealizuje ReturnToNormal zanim zanurkujemy pod 6 tys okazały się błędne. Trudno. Jako kryptoemeryt muszę traktować to jako okazję do tanich zakupów 01.12.2018 czyli dziś.
Czy żałuję, że nie sprzedałem moich kryptowalut, kiedy kurs był na szczycie? Były wtedy warte ok. 400.000 PLN więcej niż dzisiaj. W pewien sposób oczywiście żałuję. Ale skoro przyjąłem jakieś założenie – muszę się go trzymać. A założenie jest takie, że długofalowo to takie wahania nie mają znaczenia. Teraz w dołkach kupuję więcej jednostek krypto co miesiąc więc dokonuję skutecznej akumulacji. A i tak ciągle jestem na plusie i to ciągle znacznie większym niż lokata bankowa.
Znacznie bardziej martwi się moja córka, która swoją tygodniówkę otrzymuje w BTC i jej część trzyma w tejże walucie. Jej oszczędności stopniały 4-ro krotnie. Uczy się.
Dotychczas zainwestowałem 7.870 PLN. W dniu 01.12.2018 wartość moich oszczędności wynosiła 39.822 PLN czyli stopa zwrotu to 406%. Odkładam 42 miesiące co daje 116% rocznie (średnio).
Dokonałem kolejnego, comiesięcznego zakupu za 200 PLN.
0.005732 BTC po kursie 15.700 PLN
0.467 LTC po kursie 0.00819 BTC
0.085 DASH po kursie 0.02238 BTC
2359 DOGE po kursie 0.00000054 BTC

14 Comments

 1. Tylko krowa nie zmienia zdania. Tylko głupiec nie bierze profitów.

  • emeryt

   3 grudnia 2018 at 10:59 am

   No nie do konca. To nie spekulacja. To emerytura. Jak zaczne kupowac/sprzedawac to co odkladam to zostane traderem a nie emerytem.

   • 400 tyś. zysku na górce to piękna kwota. Gdybyś za ten zysk, kupił monety teraz, to za 2 -3 lata twoja emerytura wynosiła by kilkanaście milionów PLN i to licząc wzrost wartości btc o jakieś 150% powyżej szczytu z Grudnia 2017. A jak wszyscy wiemy BTC przekroczy wartość 30 k USD, i kto wie może 100-300 ahh… warto czekać ;)

 2. Blog jest „alternatywny” nie musi odnosić się do rzeczywistości. Autor równie dobrze mógł kupować większe ilości ttlko na portfele których tutaj nie pokazuje. Jeżeli tutaj widz który zagląda regularnie co miesiąc zobaczył by że emeryt wszystko sprzedal, gdzie byłby tutaj sens? :)

 3. Spokojnie. Nie jesteś sam. Podobnie jak Ty zainwestowałem co prawda troche mniejszą kwotę w btc. Kupowałem w 2015 przed megawzrostami gdy znajomi śmiali się, że ładuję pieniądze w czarną dziurę. Po dwóch latach trochę im sie te uśmiechy zepsuły jak patrzeli na wykresy :-)
  Tak samo biłem sie z myślami na początku 2017 czy aby nie sprzedać. Jednak niejasna do końca sprawa podatkowa odwiodła mnie od tego pomysłu. Mimo, że teoretycznie olbrzymi zysk przeszedł mi koło nosa to nadal jestem na duuużym plusie. I sądzę, że jest spora szansa na odrobienie zysku i to z nawiązką. W długoterminowym inwestowaniu jest moim zdaniem więcej za niż przeciw aby wejść w krypto. I jeśli ceny dalej będą spadały, pewnie znowu zapakuje w krypto część swoich oszczędności.

  • Obecnie jestem w identycznej sytuacji jak Ty w 2015, kumuluje coiny, a znajomi pukają sieę w czoło. Poczekamy zobaczymy ;)

 4. Witam, czy to jest wciąż dobry moment aby ruszyć z podobnym eksperymentem? :)

  • emeryt

   5 grudnia 2018 at 1:34 pm

   Na pewno wielokrotnie lepszy niz rok temu :-)
   Tak, sadze ze moment jest niezły.

   • A czy z perspektywy czasu wybrałbyś inne monety? Będę ruszał z tym tylko największy dylemat w co inwestować :)

    • emeryt

     6 grudnia 2018 at 6:23 am

     Moze nie tyle inne co wiecej. Pewnie ze 2-3 wiecej po 10% w koszyku kosztem proporcjonalnie wszystkich, ktore mam teraz. Nie pytaj jakie. Jest wiele interesujacych projektow a porad inwestycyjnych nie moge udzielac. Ogolnie przygladalbym sie monetom ze smartokontraktami i takim, ktore sa skupione na anonimowosci transferow.

 5. czesc, czy jest mozliwosc dodac wlasną „emeryture” czyli wlasne parametry tak zeby sie liczyła moja bit-emerytura ?

  • emeryt

   30 grudnia 2018 at 8:13 am

   U mnie na stronie? Raczej nie.
   Tak w ogole, technicznie – oczywiscie tak. Napisz przez kontakt to ci pomoge.

 6. Moim skromnym zdaniem jeszcze trzeba poczekać do lipca, sierpnia bo sądzę, że jeszcze nie jesteśmy na ostatecznym dnie ale mogę sie mylić. Oczywiście bitcoin to nie jedyne krypto w ktore warto inwestować. Jednak radze skupić sie na tych krypto, które mają technicznie ograniczoną max ilość, jak bitcoin, litecoin itp. Unikałbym takich, gdzie administratorzy mogą dodać kolejne coiny do rynku, bo to niczym nie będzie sie różnić od typowego dodruku waluty wraz ze szmaceniem jej wartości. Wystarczy popatrzeć na to co dzieje sie z walutami fiat. Żadna nie trzyma swojej wartości. To duża przewaga bitcoina i tym podobnych, że nie idzie jej zeszmacić.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*